منابع انسانی و تعالی سازمانی به سبک ایرانی

مطالعه یادداشت "حسرت عمر رفته" یکی از متخصصین مدیریت منابع انسانی کشورم باعث شد در این باره کمی بنویسم. اینکه مدیریت منابع انسانی در کشور ما آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته، ناشی از نگاه عامیانه به این شاخۀ رشتۀ مدیریت است. مدیریت منابع انسانی در بسیاری از شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های ایرانی، یکی از پایین‌ترین سطوح فعالیت‌های مجموعه محسوب می‌شود و شاید همین مسأله سبب شده که ما در بسیاری از فرآیندهای سیستمی خود در سطح ملی نیز دچار مشکلات عدیده باشیم.

جوایز تعالی، استانداردها، ایزوها، آموزش‌های متنوع، شعارهای زیبا و... در تمامی حوزه‌های مدیریت از جمله مدیریت منابع انسانی برای چه بوده و است؟
به اعتقاد من سازمان‌های ایرانی دچار یک تقلید محض و بدون تفکر از محتواهای منابع انسانی در دانش و علوم غربی هستند. به همین دلیل، نگارندۀ مطلبِ فوق، از این مسأله گلایه دارد و البته این ناراحتی برای عزیزانی که دلسوزانه در حوزۀ منابع انسانی فعالیت می‌نمایند، به حق و طبیعی است.


تعالی سازمانی و بهره وری
واقعیت این است که دستورالعمل‌های دستوری در سیستم ایرانی اثربخشی ندارد. استانداردهای زیبای تعریف شده توسط ممیزهای سیستم‌های مدیریتی مانند ایزو! بیش از آنکه در واقعیت و بطن سازمان جاری و ساری باشد، به چند دستورالعمل و تابلو بر روی درودیوار مجموعه محدود می‌شود!!
به همین دلیل است که مشاهده می‌کنیم بهره‌وری در ایران همیشه یک چالش بوده و هست.
مدیریت دانش، یکی از پارامترهای مرتبط با تعالی سازمانی است که بهره‌وری را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد؛ اما چرا در ایران ما هنوز با شاخص‌های متوسط آن نیز فاصله داریم؟

پاسخ کلیدی من همان است که در خطوط بالا عرض کردم: مدیریت منابع انسانی بدون رویکرد ایرانی.
تلاش می‌کنم که در مطالب بعدی بیشتر در این باره بنویسم که بخش عمدۀ آن ناشی از تجربیات عینی خودم طی سال‌های کاریست؛ اما یک نکتۀ کلیدی را نباید فراموش کنیم:
مدیریت منابع انسانی، مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و رویکردهاست؛ اما آنچه یک سازمان را به موفقیت می‌رساند، تحلیل و آینده‌نگری در اجرای آن دستورالعمل‌هاست.
۵ لایک :)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
درباره من
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: اگرکسی حتی یک برگه علمی از او در دنیا باقی بماند، در روز قیامت همان برگه حایل او در مقابل آتش جهنم خواهد بود.
اینجا مکانی است برای به اشتراک گذاشتن آنچه که در حوزه تخصصی مدیریت یاد می‌گیرم و به دیگران آموزش می‌دهم.
در صورت داشتن سؤال و یا نیاز به کمک، با من تماس بگیرید.
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان