تجربه گرایی و تولد

امشب 31سالم تمام می‌شود.
فارغ از نوشته‌های احساسی و دغدغه‌های درونی شخصی، وظیفۀ خود دانستم که در حوزۀ رشد فردی و تجربیات خود در زندگی شغلی و بعضاً شخصی کمی بنویسم و بخش کوچکی از تجربه‌هایم را برای استفادۀ سایرین به اشتراک بگذارم.

در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که انفجار اطلاعات، همگی ما را بمباران می‌کند. دیگر دانش مانند دورۀ ابوعلی‌سینا نیست که یک فرد بتواند تمامی علوم عصر خود را فرا گیرد و فیلسوف زمان خود باشد. در این بین بسیاری از افراد، ناخودآگاه در گرداب اطلاعات غرق می‌شوند و مسیر زندگی شغلی و حتی شخصی خود را به سمتی می‌برند که پس از سال‌ها به این نتیجه می‎رسند که مورد پسندشان نیست.
همگی ما در هر سالگرد تولدمان، ناخودآگاه سال‌های زندگی را مرور می‌کنیم و سؤالات مختلفی از خود می‌پرسیم؛ اما یکی از عمده‌ترین سؤالات که دستمایه بسیاری از افراد، شرکت‌ها و رسانه‌هاست، این است که: من چقدر موفق بوده‌ام؟

فروش چریکی

همگی ما این پرسش را از خود داشته و داریم و برای برخی، یک دغدغۀ همیشگی است که از رقابت عقب نمانیم. در موقعیتی نیستم که بخواهم پاسخی قطعی به این پرسش بدهم؛ اما اگر قصد داشته باشم از تجربۀ خود در تمامی سال‌های زندگیم بنویسم، می‌توانم بگویم که باید تمام تلاشمان را بکنیم و در نهایت، نتیجه را به خداوند بسپاریم.
سپردن نتیجه به خداوند یعنی اینکه از موفقیت مغرور و از شکست نیز ملول نشویم.

یکی از کتاب‌های ارزشمندی که در طول تمامی این سال‌ها خواندم، کتاب "جایگاه رزق انسانی در هستی" نوشتۀ اصغر طاهرزاده است که می‌توانید از اینجا دانلود نمایید؛ اگر چه خرید فیزیکی آن را توصیه می‌کنم. من تصور می‌کنم یکی از تجربیات ارزشمندم در زندگی و این 31سال، اصلاح و تغییر نگاهم به مسأله رزق بود و است که بخش زیادی از آن، مرهون مطالعۀ چندبارۀ این کتاب ارزشمند است.

یک کتاب مفید درباره درک مفهوم موفقیت

توکل به خدا و ارتباط مستمر(آهسته و پیوسته) با معنویات، مسألۀ ارزشمند دیگری است که در تمامی این سال‌ها و به تجربه به آن رسیده‌ام. من یک مسلمان شیعه هستم و در عین حال از هویت ایرانی خود نیز فرار نمی‌کنم و به آن افتخار می‌کنم. یکی از سردرگمی‌های جامعۀ امروز و به خصوص نسل جوان و هم‌سن‌وسال‌های خودم، این است که به خاطر برخی عملکردهای بد، به اسلام و حتی در مقیاس کلان‌تر: به دین و خداوند حمله می‌کنند و از آن فراری هستند. برخی نیز دچار فرازونشیب‌هایی در این فقره می‌شوند که یک برهه بسیاری مذهبی و اهل واجباب‌ومستحبات هستند و یک برهه نماز و یا سایر اعمال دینی خود را با اکراه و اجبار انجام می‌دهند یا اصلاً انجام نمی‌دهند.

نوشتن، یکی دیگر از تجربیات لذت‌بخشم در تمامی این سالهاست. از زمانی که خودم را شناختم، در کتابخانه‌های منازل دوست و آشنا می‌چرخیدم. زمانی هم که سواد خواندن و نوشتن یاد گرفتم، با علاقه کتاب می‌خواندم و هنوز هم می‌خوانم.
خواندن، اطلاعاتم را زیاد کرد و احساس کردم نوشتن آرامم می‌کند. در خردسالی و کودکی، با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و نیز مرکز آفرینش‌های ادبی در بخش شعر و داستان همکاری کردم که این ارتباط، چند سالی ادامه داشت و حتی یک سال، یکی از نوشته‌هایم با عنوان "گوشوارۀ گیلاس" برندۀ جایزه کشوری و اردوی تفریحی رامسر شد که اگر چه به دلیل مسافرت خانواده نتوانستم به آن اردو بروم، اما شیرینش همیشه در خاطر و ذهنم مانده است.
نوشتن همزمان با شروع سال‌های دانشجویی، به فضای وب و اینترنت انتقال پیدا کرد که تا به امروز ادامه داشته است. یکی دوسال اول دانشجویی، تجربۀ چندانی در نوشتن نداشتم و بیشتر به روزمرگی‌ها و دغدغه‌های شخصیم می‌پرداختم.
بعدها یاد گرفتم که ذوق و توانایی نوشتنم را به سمت مطالب  ومحتواهایی ببرم که هم برای جامعه مفید و هم در راستای تخصص و رشتۀ تحصیلی‌ام یعنی مدیریت باشد.
حاصل این نوشتن، تألیف دو عنوان کتاب، مشارکت در تألیف یک کتاب و بیش از 190عنوان یادداشت، مقاله و مصاحبۀ تخصصی در روزنامه و رسانه‌های معتبر کشورم است و خوشحالم که توانسته‌ام بخشی از وظیفۀ حرفه‌ای خود نسبت به اساتیدم را ادا نمایم.

صبوری و صبر کردن، از دیگر مسائلی است که تجربه کردم: چه در زمان خوشی‌ها و چه در زمان ناراحتی‌ها؛ چه در ارتباطات شخصی و چه در ارتباطات کاری.
قطعاً هیچ یک از ما نمی‌توانیم این ادعا را نماییم که در زندگی شغلی یا شخصی خود بهترین هستیم و یا به بالاترین موفقیت ممکن دست پیدا کرده‌ایم؛ اما می‌شود با صبر که بخش مهمی از ایمان است، زندگی را بهتر هدایت نمود.
گذران زندگی به من نشان داد که سیاه‌ترین روزها(البته به اعتقاد ما انسان‌های ضعیف در این دنیا) هم به سفیدی ختم می‌شوند و نه ناراحتی در این روزگار پایدار است و نه خوشحالی.
یاد گرفتم که هر زمان به سختی روزگار برخوردم، با خود بگویم: این نیز بگذرد.

موفقیت در زندگی

از صداقت داشتن و صادق بودن هیچ وقت پشیمان نشدم و به هر عزیزی توصیه می‌کنم که هیچ وقت صداقت را کنار نگذارد.
البته صداقت داشتن به معنای ساده بودن و یا سیاست نداشتن در ارتباطات و زندگی روزمره نیست، بلکه به این معناست که در دوره‌ای که زرنگی، ارتقا و موفقیت از هر راهی ممکن است به دست بیاید، ما نباید از اخلاق و انسانیت دور شویم؛ حتی اگر به ضررمان باشد.

نمونۀ بارز تجلی مواردی که در بالا عرض کردم، جدایی همسرم و عقد نافرجامی بود که به دلیل معذوریت‌های شخصی و حقّ او، قطعاً نمی‌توانم به جزئیات بپردازم؛ ولی دربارۀ خود می‌توانم بگویم که توکل به خدا را از یاد نبردم و با نوشتن، به صبور بودنم کمک کردم و هیچ وقت از صداقتم پشیمان نشدم و نیستم.

ترجیح می‌دهم سخنم را دربارۀ سالروز تولد و 31سالگیم کوتاه کنم و بیش از این حوصلۀ مخاطبان این پُست را سَر نَبَرم.
چند توصیه هم دارم:
1. از مطالعۀ مستمر و هدفمند در تمامی طول زندگی بهره ببرید؛
2. نگاهتان به موفقیت، یک نگاه واقعی باشد. هیچ‌گاه خود را با سایرین مقایسه نکنید؛
3. توکل به خدا و عمل به دستورات او را در هیچ برهۀ زندگی از یاد نبرید؛
4. همه انسان‌های دنیا به یک منجی بشر اعتقاد دارند که همان وجود مبارک امام زمان حضرت مَهدی(عج) است. ارتباط با این بزرگوار را جزء برنامه‌های همیشگی خود قرار دهید.

در اینجا تلاش می‌کنم به طور مستمر چکیدۀ مطالعات روزانه و تجربیات خودم را به اشتراک بگذارم و امیدوارم آنچه می‌ماند، برای سایرین نیز مفید باشد.
۳ لایک :)
فرید پرهمت ۰۵ خرداد ۹۷ , ۱۴:۲۱
21 سال دارم اما نوشته های شما را با گوشت و خون درک کرده ام...
سالم و پر نشاط باشید.

سپاسگزارم. خوشحال خواهم شد از درک‌های مشابه خود در زندگی بیشتر بنویسید در همین فضا.

دو بار ازدواج ناموفق داشتم ولی در ازدواج سوم به لطف خدا موفق شدم و خیلی زندگی شیرینی دارم با دو فرزند
در زندگی یاد گرفتم که بعد سختی آسانی هست
به شرطی که قلبا به خدا اعتماد کنیم
 جناب مدیسه عزیز، ضمن تایید و تاکید کلیه مسائل مطروحه توسط جناب عالی، نکته ای را لازم به تذکر مجدد میدانم و آن، این است که تمامی ابناء بشریت در تمام دنیای فانی بایست خود را مدیون موجود بسیار عزیز و بزرگ و نادیده ای به نام خداوند بدانند و باید برای کلیه الطاف و نعمات بیدریغ ایشان که از روز ازل تا روز ابد زندگانی همه ما، با ما همراه و هم گام است بدانیم و لحظه به لحظه بابت این دریای بیکران نعمات و الطاف، شکرگزار وی باشیم. درواقع از روزی که واژه زیبای "دنیای مجازی" برای اینترنت و وب گاهها شکل گرفت، بنده نیز دنیای فانی فعلی را دنیای مجازی می نامم و می خوانم و از خدای بیکرانهای خود به التماس می خواهم که بشرها را در این دنیای مجازی، همراه باشند و ما را به آن جایی که خود می خواهند، انشاالله هدایت فرمایند تا از گمراه شدن در امان باشیم. از همه مهم تر همان طور که همه عزیزان می دانند، امروزه همگان درگیر دنیای بسیار پستی شده ایم که از هر گوشه آن بوی جنگ و خونریزی به استشمام میرسد، لذا اگر همه ابناء بشریت به جای این همه قهر و کینه و جنگ افروزی فلقط به دوستی و علاقه و آشتی بی اندیشیم، مطمئن باشید که همه ما در دنیایی خواهیم زیست، بسیار نیک تر و پاک تر و قابل تحمل تر. پس کاش با هم، مهربانی و آشتی را بیاموزیم.

وحید فریدفر
تجربه های بسیار خوب که به زیبایی بیان شده اند.
بله با توکل و اعتماد و اطمینان به خدا بهترین ها در انتظار ما خواهند بود.
سجاد جان خیلی لذت بردم از این مطلبت. انصافا با خدا بودن یک پیروزی هست. اونم تو دوره ای که بی خدا بودن مُد شده.
من شما رو در فیدخوان وارد کردم و دائما دنبال میکنم.
ما تو ایران تو حوزۀ مدیریت خیلی کارهای نکرده داریم که افرادی مانند شما می توانند جریان های خیلی خوبی ایجاد بکنند از طریق نوشته های ارزشمند
تجربه خودم تو زندگی یکیش این بود که سالها تو شرکت های خصوصی کار کردم و اخرش فهمیدم برای خودم کار بکنم خیلی بهتره. سختی داره ولی ارزشش رو داره تا اینکه جایی کار بکنی و ندونی فردا سرکارت هستی یا نه.
خیلی شرکت های معتبر فعالیت داشتم ولی دیدم نیروی کار رو برخلاف شعارهاشون به دیده یک سرمایه نگاه نمی کنند
توصیه میکنم هر کسی توانایی کمی هم داره، شروع کنه بیزینسی رو برای خودش استارت بزنه و توکلشم به خدا باشه. قطعا موفق میشه اگر صبوری کنه و دلسرد نشه
مخلصیم

تشکر از دیدگاه ارزشمند شما و زمانی که گذاشتید.

دوست عزیزآقا سجاد گل سلام و وقت بخیر خدا را شاکرم عزیزانی پیدا می شوند که با عزمی راسخ و خسته از غبار ناملایمات و تفکرات بدعت گونه برخی دین فروشان همچنان در صف اول ارتش امام عصر ارواحنا له الفدا راسخ سینه ستبر کرده و مدافع حقیقی این دین تبارک و ستودنی هستند. این مایه افتخار است. همچنین خدا را شکر می کنم که در بازه ای از 41 سال زندگی بنده کشتی زندگی مرا با برخی موجهای بلند آشنا و نتیجه برخورد را بصورت پلکلنی به من آموخت تا هم غرق نشوم و هم اعتقاداتم هر روز نسبت به قبل قوی تر گردد. آری برادرم ، پست شما خوانده شد و معتقدم که "موفق" در نهایت آن انسانی است که "به اتفاقات زندگی با زوایای برگرفته از آیات قرآنی نگاه کند" و نگاه سطحی به مسائل پیرامون را به 10 در صد کاهش دهد. دوست من اگر در راستای مسائل فرهنگی کمکی از بنده بر اومد حتما در خدمت جنابعالی هستم اگر چه رشته مهندسی و کار در شرکتهای نفتی و گازی و تجربه کار با متخصصین اروپایی در این 15 سال مجالی نداده که تفکر هنری خود را شکوفا کنم اما فکر می کنم علاقه مندم که شروع به پژو هشهای فرهنگی نموده و به عنوان مثال کتابی منتشر کنم.
در اکثر موارد موافق بودم و در مورد سپردن نتیجه به خدای منان، فکر میکنم منظورتان توکل به خدا بود و گرنه ما باید در مورد نتایج کارهایمان هم پاسخگو باشیم... Full responsibility & total accountability! موید باشید انشاالله و مجددا تولد شما مبارک و مبروک!
مجتبی آریافر ۰۷ خرداد ۹۷ , ۰۹:۲۷
جناب مدیسه
سلام
روز بخیر

مطالب شما به واقع یک برداشتی عمیق از این آیه کریمه در قران است که " ان الله مع الصابرین" . حقیقتا بنده هم در این عمر 44 ساله ام هیچ موهبتی را بهتر از صبر حتی در بدترین لحظاتی که تجربه کرده ام نیافتم. حقیقتا حس عجیبی است انگار انسان این موقعیت را پیدا میکند تا در این هیاهوی کاذب دنیوی که سرشار از تزویر و دروغ پراکنی است تنهائی خودش را فقط با یک نفر و انهم خالق هستی می یابد. زمانی که شما صبوری را در همه ارکان زندگی تمرین میکنید و آن را جزو الزامات زندگی خود قرار میدهید به واقع به یک شکلی لذتی که را خداوند تبارک تعالی در مقابل پدیده های مخلوق خود می برد به شما هم این حس منتقل می گردد.
مریم مشکوری ۰۷ خرداد ۹۷ , ۱۴:۳۰
تولد تون مبارک جناب دکتر سجاد رحیمی مدیسه. 
ممنون إز اینکه تجربیات با ارزش تون رو به اشتراک گذاشتید .کاملا با نظر تون موافقم .  توکل به خداوند و صبر  از مهم ترین کلید ها های موفقیت در زندگی بشر می باشد . براتون آرزوی موفقیت و سربلندی می کنم . 
زهرا فرازمهر ۰۹ خرداد ۹۷ , ۱۸:۳۶
سلام خدمت شما جناب رحیمی تجربه های بسیار عالی که به زیبایی هرچه تمام بیان شده اند. انصافا قلم شیوا و رسایی دارید و واقعا از خواندنشان لذت بردم.

بله حتما با توکل و اعتماد و اطمینان به خدا بهترین ها در انتظار ما خواهند بود.

بنده نیز سالروز تولدتان را تبریک عرض میکنم و آرزوی بهترین ها رو برایتان از خداوند دارم.

با تشکر
فرازمهر
مصطفی قائمی ۱۲ خرداد ۹۷ , ۰۴:۵۹
سلام جناب رحیمی
خوب هستید؟

چقدر خوشحال شدم بابت کامنتتون و خوندن مطالبم :)
و چقدر بیشتر خوشحال شدم با خوندن این پست شما :))

تجربیات مهم و جالبی بود.
ممنون
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
درباره من
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: اگرکسی حتی یک برگه علمی از او در دنیا باقی بماند، در روز قیامت همان برگه حایل او در مقابل آتش جهنم خواهد بود.
اینجا مکانی است برای به اشتراک گذاشتن آنچه که در حوزه تخصصی مدیریت یاد می‌گیرم و به دیگران آموزش می‌دهم.
در صورت داشتن سؤال و یا نیاز به کمک، با من تماس بگیرید.
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان